Ortokorekcja – Kontrola krótkowzroczności
Kontrola krótkowzroczności
Soczewki ortokorekcyjne są obecnie najpopularniejszą i najbardziej udokumentowaną naukowo metodą powstrzymywania wzrostu krótkowzroczności u dzieci i dorosłych. Soczewki ortokeratologiczne zakłada się na noc natomiast w ciągu dnia nie ma już potrzeby stosowania innej korekcji wzroku. Jest to metoda bardzo wygodna ponieważ krócej śpimy niż funkcjonujemy w ciągu dnia.
Osoby młode z postępującą krótkowzrocznością są najbardziej odpowiednimi kandydatami do ortokeratologii. Nie powinniśmy być bezczynni jak krótkowzroczność powiększa się w krótkim czasie z minus -1.00 dioptrii do np. minus -3.00. Rodzice, którzy sami mają krótkowzroczność zazwyczaj wiedzą jak krótkowzroczność postępuje i są pozytywnie nastawieni do tej metody.
Ortokorekcja według wielu badań powstrzymuje rozwój krótkowzroczności u dzieci. Mniejsza wada wzroku to wygodniejsze życie i mniejsze ryzyko chorób oczu w przyszłości. Inna grupę pacjentów stanowią osoby, których praca wymaga dobrej ostrości wzroku bez korekcji, np. piloci, policjanci czy strażacy. Niektórzy pacjenci wybierają ortokeratologię, ponieważ nie chcą być zależnymi od okularów czy soczewek kontaktowych stosowanych przez wiele godzin w ciągu dnia.
Czytaj dalej
Ortokorekcja bardzo ułatwia życie dzieciom i dorosłym. Można cieszyć się dniem dobrze widząc i nie trzeba dodatkowo nosić okularów czy soczewek kontaktowych. Szczególnie jest to istotne w lecie kiedy często jesteśmy nad wodą kąpiemy się w morzu czy jeziorze i dobrze widzimy. Niestety w miękkich soczewkach kontaktowych nie można pływać ze względu na możliwe powikłania. Najgroźniejsze powikłanie to zakażenie rogówki pasożytem Acanthamoeba.
Zaletą ortokorekcji jest również to, że rodzice mają stałą kontrolę nad przebiegiem korekcji wady wzroku u dziecka. Zawsze wieczorem mogą sprawdzić czy soczewki są prawidłowo założone. Wiele dzieci tylko wychodzi w okularach z domu a w szkole czy na boisku okulary leżą w teczce. Niestety nie noszenie okularów nie wpływa dobrze na układ wzrokowy, który może na skutek braku odpowiedniej korekcji rozwijać się nieprawidłowo.
Skuteczność ortokorekcji jest wysoka, sukces podczas doboru możemy szacować na około 90 proc. pacjentów. Wykluczeniem jest czasami szczególnie płaska lub bardzo stroma rogówka, jednak zdarza się to rzadko i jest diagnozowane podczas badania kwalifikującego.
Metoda ortokorekcji działa i u dzieci i u dorosłych zasadniczej różnicy w doborze i korekcji wady wzroku nie ma. Dzieci i dorośli mogą spać w soczewkach a w ciągu dnia widzieć dobrze bez żadnej dodatkowej korekcji. Wyniki badań pacjentów używających ortosoczewek pokazują, że problemy i komplikacje wynikające z ich noszenia są bardzo podobne do problemów, które występują przy każdej korekcji soczewkami kontaktowymi.
Soczewki ortokeratologiczne
są zawsze dobierane indywidualnie po wykonaniu topografii rogówki i ocenie soczewki próbnej w lampie szczelinowej
W naszym gabinecie dobieramy soczewki ortokorekcyjne z bardzo nowoczesnego i bardzo dobrze przepuszczającego tlen materiału Menicon Z. Soczewki orto można stosować do dwóch lat. Posiadamy dziesięcioletnie doświadczenie w doborze soczewek ortokorekcyjnych.
Cennik
- dobór soczewek ortokorekcyjnych 200 zł
- soczewki ortokorekcyjne 2.600 zł (soczewki roczne, u większości pacjentów można stosować do dwóch lat)
- badanie kontrolne 150 zł